Bridge projekt - užívatelia CSAM, detskej pornografie
projekt Bridge
Keď sa ľudia na Darknete, na bežných webových platformách alebo v sociálnych médiách stretnú s reklamou na štúdiu Bridge a kliknú na odkaz v reklame, sú presmerovaní na webovú stránku štúdie na platforme Iterapi, kde sú k dispozícii ďalšie informácie o projekte.
Texty sú preložené do rôznych jazykov, v ktorých sa štúdia vykonáva (angličtina, švédčina, nemčina, španielčina, fínčina, čeština a slovenčina), a budú prispôsobené podmienkam v jednotlivých jazykoch a krajinách.
https://www.iterapi.se/sites/bridge/
Keď jednotlivci kliknú na odkaz, dostanú sa na webovú stránku štúdie na platforme Iterapi, kde sa nachádzajú ďalšie informácie o projekte:
Vitajte v Bridge
Bridge je výskumný projekt, v ktorom sa vyhodnocujú dve anonymné online pomocné intervencie, kde sa skúma, ako sa dá hľadať pomoc pri problémoch súvisiacich so sexuálnym záujmom o neplnoletých.
Hľadáme tých, ktorí:
- sú znepokojení ich sexuálnym nutkaním orientovaným na deti, počas posledného mesiaca použili materiál zobrazujúci sexuálne zneužívanie detí (CSAM) a chcú pomoc
- majú minimálne 18 rokov
- majú dobré znalosti angličtiny, švédčiny, nemčiny, fínčiny, slovenčiny, češtiny alebo španielčiny v reči a písaní
- chcú prispieť na zvýšenie vedomostí o tom, aké to je hľadať a získať pomoc pri problémoch súvisiacich so sexuálnym záujmom o deti
Sprievodca projektom Bridge
Registrácia, informácie, súhlas a prihlásenie
Nábor trvá od 14. septembra 2023 do 21. apríla 2024. Zaregistrujete sa kliknutím na tlačidlo Registrácia vyššie. Po prečítaní podrobných informácií o štúdii budete požiadaní o udelenie súhlasu s účasťou. Vytvorte si prihlasovacie údaje a rezervujte si prvý rozhovor.
Úvodný rozhovor
Výskumník, ktorý v projekte pracuje aj ako odborník z praxe, sa s vami stretne na anonymnom online rozhovore prostredníctvom textového chatu, aby sa uistil, že spĺňate kritériá na účasť v štúdii.
Rozhovor o kultúrnej formulácií
Anonymný rozhovor v chate, v ktorom sa zisťujú vaše názory a skúsenosti s hľadaním pomoci v oblasti sexuálnych myšlienok, pocitov a správania, ktoré sa týkajú detí. Účasť na tomto rozhovore je dobrovoľná.
Online dotazníky
Pred, počas a po terapeutickej intervencii budete požiadaní o vyplnenie niekoľkých dotazníkov. Ich účelom je vyhodnotiť terapeutické intervencie, zhromaždiť informácie na úrovni skupiny o účastníkoch štúdie a sledovať, ako sa vám počas projektu darí.
Zoznam čakateľov
Účastníci, ktorí boli zaradení na zoznam čakateľov, dostanú terapeutickú intervenciu po troch alebo piatich týždňoch.
Dve terapeutické intervencie
Bude vám ponúknutá jedna z dvoch terapeutických intervencií, ktoré hodnotíme, ale nemôžeme ovplyvniť, ktorá intervencia vám bude ponúknutá:
Mi Bridge: Porozprávajte sa s odborníkom a preskúmajte svoju situáciu. Nájdite a sformulujte si, čo je vo vašom živote dôležité, a bližšie sa pozrite na rôzne spôsoby hľadania pomoci.
ReDirection: Pracujte s programom svojpomoci a naučte sa psychologické zručnosti, ktoré vám pomôžu zmeniť vašu situáciu. Pomocou textového chatu môžete získať ďalšiu podporu.
Odporúčania iných alternatív starostlivosti a liečby
Na konci terapeutickej intervencie, na ktorej pracujete, dostanete odporúčania na alternatívne spôsoby liečby, ak potrebujete ďalšiu odbornú podporu. Zoznam "Ďalších organizácií" je k dispozícii aj ďalej na stránke.
Výskumný projekt Bridge, financovaný Európskou úniou, má za cieľ zhodnotiť nové spôsoby, ako pomôcť ľuďom znížiť ich túžby a správanie sexuálne orientované voči deťom. Tieto nutkania a správanie môžu zahŕňať prístup k obrázkom alebo videám sexuálneho zneužívania detí alebo kontaktovanie detí online alebo osobne.
Cieľom projektu je tiež lepšie porozumenie tomu, ako jednotlivci, ktorí používajú materiál so sexuálnym zneužívaním detí a ktorí majú sexuálny záujem o deti, vnímajú svoju situáciu, aké sú bariéry pri hľadaní pomoci a čo by mohlo uľahčiť hľadanie pomoci.
V projekte sa vyhodnocuje online anonymný svojpomocný program založený na kognitívno-behaviorálnej terapii, ktorý má pomôcť účastníkom znížiť používanie materiálov týkajúcich sa sexuálneho zneužívania detí. Testujeme tiež, či anonymný online motivačný rozhovor môže pomôcť jednotlivcom viac porozumieť ich problémom, ich túžbe vyhľadať pomoc a pomôcť im spojiť sa so starostlivosťou na klinikách pracujúcich s pacientmi so sexuálnym záujmom o deti.
Účasť v programe je bezplatná, dobrovoľná a anonymná. Nábor pre Bridge prebieha od 30. júna do 30. júla 2023 a od 11. septembra 2023 do 21. júla 2024. Dve terapeutické intervencie sú dostupné v angličtine, švédčine, fínčine, nemčine, španielčine, češtine a slovenčine.
Štúdia bola schválená švédskym úradom pre etické preskúmanie (dokument č. 2023-02321-01) a je vykonaná v súlade s Helsinskou deklaráciou o etike výskumu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informácie o platforme na liečbu Iterapi
Časť webovej stránky je otvorená a nevyžaduje si prihlásenie. Nachádza sa tu niekoľko záložiek s informáciami (napr. informácie a definície, tím projektu, FAQ - často kladené otázky a citácie (budú pridané po pilotnej štúdii).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projektový Tím
Dr. Christoffer Rahm
christoffer.rahm@regionstockholm.se
Koordinátor projektu pre švédske časti projektu:
Maria Breide, Licensed psychologist
maria.breide@regionstockholm.se
Koordinátor projektu pre fínske časti projektu:
Katariina Leivo, Specialist, Therapist
Katariina.leivo@suojellaanlapsia.fi
Koordinátor projektu pre španielske časti projektu:
Professor Rafael Ballester-Arnal
Koordinátor projektu pre nemecké časti projektu:
Professor Peer Briken
Koordinátor projektu pre české časti projektu:
Dominik Jozefik, Licensed psychologist
Koordinátor projektu pre slovenské časti projektu:
Professor Jozef Metenko
jozef.metenko@akademiapz.sk
Spolupracujúce organizácie:
Centrum för psykiatriforskning, Region Stockholm, Sweden
Suojellaan Lapsia, Protect Children ry, Finland
Universitat Jaume I De Castellon, Spain
Universitaetsklinikum Hamburg-Eppendorf, Germany
National Institute of Mental Health, Czech Republic
Akademia Policajneho Zboru V Bratislave, Slovakia
Financovaný Európskou úniou
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FAQ - Často kladené otázky
O1: Čo je to cieľová skupina?
Tento výskumný projekt je určený pre tých, ktorí sa obávajú svojich sexuálnych pudov týkajúcich sa detí a ktorí si za posledný mesiac prezerali fotografie alebo videá detí na sexuálne účely (materiály týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí, CSAM). Patria sem napríklad osoby, ktoré nikdy sexuálne nezneužívali dieťa, ale obávajú sa ich nutkania, aby tak urobili; jednotlivci, ktorí za posledný mesiac sexuálne zneužili dieťa alebo si prezerali obrázky či filmy detí na sexuálne účely a chcú pomôcť so svojimi myšlienkami a nutkaniami; a jednotlivci, ktorí aktívne používajú tento materiál alebo majú iné pretrvávajúce problematické správanie a chcú pomoc zastaviť.
Z našich klinických skúseností a predchádzajúcich výskumov vieme, že sexuálny záujem o deti môže viesť k ťažkostiam v rôznych aspektoch života, napríklad k úzkosti a hanbe, stresovým rodinným situáciám, strachu z odhalenia, ako aj k ďalším možným následkom.
----
O2. Čo sú to intervencie ako tá ktorá bude použitá?
Vo výskumnom projekte Bridge hodnotíme dve rôzne terapeutické intervencie:
Mi Bridge: Séria piatich rozhovorov počas troch týždňov, ktoré majú účastníkom pomôcť pochopiť viac o sebe a ich ochote zmeniť sa a pomôcť účastníkom spojiť sa so starostlivosťou, ktorú potrebujú a chcú. Konverzácie sa uskutočňujú ako anonymné hlasové hovory alebo anonymný textový chat. Mi Bridge je založený na zavedenej a dobre preskúmanej metóde motivačného rozhovoru, ktorá sa ukázala ako účinná pri pomoci ľuďom dosiahnuť požadované zmeny pri niekoľkých problémoch súvisiacich so životným štýlom.
ReDirection: Svojpomocný program pozostávajúci z piatich modulov a trvajúci päť týždňov. Program je založený na využití kognitívno-behaviorálnej terapie a jeho cieľom je pomôcť účastníkom znížiť používanie materiálov týkajúcich sa sexuálneho zneužívania tým, že získajú lepšie pochopenie a zručnosti na zvládanie rizikových sexuálnych myšlienok, pocitov a správania. Ak je to potrebné, počas svojpomocného programu a na jeho konci majú účastníci možnosť anonymne chatovať s odborníkom, aby získali podporu pri práci s programom. Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT) je zavedená a dobre preskúmaná metóda, ktorá pomáha pri mnohých stavoch, ako je úzkosť a depresia.
Cieľom intervencií je pomôcť účastníkom lepšie zvládať svoje pocity, myšlienky a správanie, aby sa mohli naučiť, ako nekonať pri sexuálnych pudoch orientovaných na deti. Intervencie môžu tiež pomôcť účastníkom cítiť sa lepšie a získať vyššiu kvalitu života.
V tomto klinickom testovaní porovnávame s kontrolou na čakacej listine. To znamená, že keď sú účastníci zaradení do štúdie, majú rovnakú šancu, že budú buď priamo zaradení do jednej z intervencií (Mi Bridge alebo ReDirection), alebo budú umiestnení na čakacej listine na 3-5 týždňov, kým sa budú môcť zapojiť. Počas týchto 3-5 týždňov budú účastníci stále dostávať žiadosti o vyplnenie týždenných dotazníkov. Po tomto období budú mať účastníci prístup k intervencii, ktorá im je ponúknutá. Tento proces slúži na to, aby sme mohli naše zásahy dôkladne otestovať s cieľom zabezpečiť kvalitné a efektívne zásahy.----
O3. Môžem zakázať JavaScript vo svojom webovom prehliadači a stále používať platformu ?
Áno, platforma je naprogramovaná tak, aby všetky hlavné funkcie fungovali dobre aj bez povolenia JavaScriptu. Prosím, dajte nám vedieť, ak nájdete nejakú dôležitú funkciu, ktorá nefunguje bez javascriptu.
Napriek tomu že je javascriptový kód použitý na webovej stránke interný, používa sa len na zlepšenie vizuálnej funkčnosti a aktivácia javascriptu počas prehliadania našej webovej stránky jednoznačne zlepšuje používateľskú skúsenosť.
----
O4. Potrebujem e-mailovú adresu ?
Po zvážení rizík a výhod pripojenia e-mailu k platforme sme sa rozhodli, že účastníci si budú môcť vybrať, či chcú e-mail použiť alebo nie.
Medzi výhody používania e-mailu patrí, že môžeme osloviť účastníkov e-mailom, aby sme im pripomenuli, aby urobili ďalší krok v programe. Ďalšou výhodou je možnosť pomôcť účastníkom s resetovaním hesla v prípade, že stratia heslo k platforme. To znamená, že osoba, ktorá sa rozhodne nezanechať e-mail, je zodpovedná za uchovanie svojich prihlasovacích údajov v bezpečí, pretože bez priloženého e-mailu by nebolo možné heslo obnoviť.
Riziká však zahŕňajú možnosť identifikácie účastníkov nájdených prostredníctvom používania e-mailu. Získať e-mailovú adresu anonymne je pomerne ťažké. Používanie jednej e-mailovej adresy na viac ako jeden účel, povedzme pre Bridge a inú e-mailovú komunikáciu, je riskantné, pretože uľahčuje identifikáciu v prípade odhalenia vašich informácií a osobných údajov. Preto odporúčame účastníkom, aby vytvorili e-mail len na použitie v projekte Bridge.----
O5. Ako sú moje informácie ukladané ?
Jedným z najdôležitejších a ústredných aspektov je pre nás zabezpečiť všetky informácie o našich účastníkoch. Všetky potenciálne identifikovateľné údaje, ako je e-mailová adresa (ak sa používa), konverzácie, rozhovory a odpovede na úlohy, sú uložené v šifrovanej forme. Riziko identifikácie na základe uložených údajov, a to aj pre niekoho, kto má prístup k údajom v dešifrovanej forme, je pod kontrolou účastníka – vyhýbaním sa zadávaniu identifikačných údajov (napríklad v konverzáciách a chatoch) alebo vyhýbaním sa používaniu adresy e-mailu, ktorá môže byť prepojená s jednotlivcom, je uložených veľmi málo informácií, ktoré by prepojenie umožnili.
Jedinou uchovávanou informáciou, ktorá by mohla potenciálne pomôcť pri potvrdzujúcom útoku na prepojenie účastníka s uloženými údajmi, sú časové pečiatky v databáze označujúce dátum a čas vykonania určitej akcie, napríklad kedy bola odoslaná správa alebo priradenie kedy kto odpovedal. Tieto časové pečiatky by potom museli korelovať s inými údajmi získanými mimo platformy, ktoré by ukazovali na osobu. Toto riziko považujeme za nízke.
----
O6. Ako sa s mojimi údajmi narába mimo platformy ?
Platforma má funkcionalitu na export údajov zo štúdie do excelových súborov, ktoré sa majú uložiť na počítači odborníka, ktorý export vykonáva. Môže to urobiť iba odborník/výskumníci a urobia tak na konci štúdie.
----
O7. Ako sa bude nakladať s mojimi údajmi po štúdii ?
Spôsob, akým sa po ukončení štúdie narába s citlivými údajmi, ovplyvňuje dlhodobé súkromie účastníkov. Dáta budú exportované z platformy a uložené v schválených systémoch v Karolinska Institutet, Štokholm, ktoré vyžadujú dvojstupňové overenie alebo sú bezpečnostne klasifikované, aby mohli uchovávať citlivé osobné údaje. Údaje budú zdieľané s výskumníkmi v spolupracujúcich krajinách pomocou služby, ktorá vyžaduje dvojstupňové overenie a umožňuje bezpečné zdieľanie a prijímanie údajov od interných a externých používateľov. Údaje sú uložené tak, aby k nim nemali prístup neoprávnené osoby. Na všetky osoby, ktoré s údajmi nakladajú, sa vzťahuje povinnosť mlčanlivosti, či už formou zamestnania alebo prostredníctvom dohôd o mlčanlivosti uzatvorených v súlade s pokynmi univerzít. Údaje budú použité na štatistické analýzy, ktoré budú publikované a použité na zistenie účinnosti liečby s anonymizáciou osobných údajov.
----
O8. Aké sú výhody používania prehliadača Tor ?
Terapeuti a správcovia platformy používajú pri prihlasovaní sa do platformy dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA). Druhým faktorom je možnosť čítať prichádzajúce textové správy na určité telefónne číslo, jedno na terapeuta alebo administrátora.
----
O9. Aké ďalšie opatrenia ste prijali pre bezpečnosť mojich údajov?
Therapists and administrators of the platform use two-factor authentication (2FA) when logging in to the platform. The second factor is the ability to read incoming text messages to a certain phone number, one per therapist or administrator.
----
O10. Mám ďalšie otázky na ktoré som na tejto stránke nenašiel odpovede
Neváhajte nám poslať e-mail na adresu projectbridge@protonmail.com
Osobitné Informácie a Definície
Pedofília a hebephilia
Pedofília sa vzťahuje na trvalý sexuálny záujem o predpubertálne deti, zvyčajne deti mladšie ako 10 rokov, ktoré nemali žiadne telesné zmeny, ktoré by preukázali, že prichádzajú pubertou. Pedofilná porucha je diagnostikovaná, ak niekto s pedofíliou pociťuje vážne utrpenie kvôli svojmu záujmu alebo konal na základe svojho záujmu o deti. Hebefília je klinický a výskumný termín používaný pre osoby so sexuálnym záujmom o deti v ranej puberte, ktoré sa práve začali rozvíjať.
V tomto výskumnom projekte vám nedávame diagnózu, ale môže byť dobré mať k téme trochu informácií. Diagnóza nie je niečo, čo definuje vás alebo vašu identitu. Tiež to nie je niečo, čo je trvalé a či spĺňate kritériá diagnózy, sa môže časom meniť.
Sexualita ako identita
Niektorí ľudia, s ktorými sa stretávame, si vytvorili silnú identitu súvisiacej s ich sexuálnym záujmom o deti. Môže byť strašné urobiť niečo inak alebo sa naučiť zmeniť svoje predstavy o sebe a o tom, kto ste, ale môže to byť aj veľmi pozitívna transformácia. Dáva vám to príležitosť položiť si otázku, akým človekom chcem byť a aké veci ten človek vo mne robí?
Niektorí ľudia nájdu spôsoby, ako žiť bez toho, aby do svojej sexuality vložili príliš veľa úsilia alebo energie, niektorí si dovolia byť otvorení signálom a atraktívnosti, ale vedome sa rozhodnú podľa toho aktívne nekonať. Hľadanie ďalších zmysluplných oblastí na preskúmanie, umožňujúce sústrediť sa na chvíľu ako si oddýchnuť od sexuality, čo sa časom pre niektorých stáva pozitívnym.
Materiál zobrazujúci Sexuálne zneužívanie detí (CSAM)
Keď my (a zákonodarcovia) hovoríme o sexuálnom zneužívaní detí, hovoríme o všetkých deťoch – nielen o malých deťoch. Sexuálne zneužívanie detí je teda aj zneužívaním mladistvých, prípadne zneužívaním iných maloletých. Zneužívanie nemusí zahŕňať penetráciu alebo dokonca fyzický kontakt.
Sexuálne zneužívanie je charakterizované zneužívaním postavenia dieťaťa, ktoré je závislé, alebo vystavovaním dieťaťa činom, ktorým nerozumie alebo nie je na ne dostatočne zrelé. Sexuálne zneužívanie detí môže byť fyzické aj nefyzické, offline aj online. Sexuálny kontakt (fyzický alebo nefyzický) s dieťaťom je vždy trestným činom.
Keď sa po svete šíria obrázky alebo videá so sexuálnym zneužívaním dieťaťa, zločin sa opakuje, znova a znova. Tí, ktorí sledujú online materiály o zneužívaní detí, niekedy obhajujú svoje správanie tým, že sa „iba pozerajú“ a sami sa fyzického zneužívania nedopúšťajú. V žiadnom prípade nie je nevinné pozerať sa na urážlivý materiál, prezeranie si materiálu je tiež nezákonné vo väčšine jurisdikcií.